Мастни киселини
Мастните киселини са основни съставни части на мазнините, които са съществено значение за нормалното функциониране на нашия организъм. Те са органични съединения, съставени от верига от въглеродни атоми. Те могат да бъдат класифицирани според наситеността на връзките между въглеродните атоми – наситени и ненаситени.
Наситените мастни киселини имат само единични връзки между въглеродните атоми и се срещат основно в животинските продукти. Ненаситените мастни киселини имат поне една двойна връзка между въглеродните атоми. Освен това те включват омега-3 и омега-6 мастни киселини, които се считат за "добри" мазнини и са важни за функционирането на мозъка, сърдечно-съдовата система и възпалителните процеси в организма. Ненаситените мастникиселини се делят на мононенаситени, които се срещат предимно в растителни масла и полиненаситени, които се намират в риба, ядки и семена.
Мастните киселини участват в клетъчните мембрани, регулират възпалителните процеси, осигуряват енергия и подпомагат абсорбцията на някои витамини и минерали. Важно е да се включват разнообразни източници на мазнини, като за предпочитане са ненаситените мастни киселини пред наситените.